TRYB JASNY/CIEMNY

Gulasz wołowy po czesku z knedlikiem


Gulasz to potrawa, którą każda osoba lubiąca mięso powinna chociaż raz w życiu ugotować. Tu zaprezentowany przepis przywodzi na myśl klimat Pragi i czeskich przybytków kultury piwnej, gdzie wśród stuków kufli podaje się aromatyczny gulasz z knedlikiem. Bardzo chcieliśmy odtworzyć rodzaj takiego gulaszu w domu o intensywnym smaku i kolorze. W procesu tworzenia, powstały konkretne wnioski. Jeżeli chcecie, aby Wasz gulasz miał wspaniały smak i ciemny kolor, weźcie pod uwagę następujące wskazówki. Należy wybrać miękką, dobrej jakości wołowinę i raczej odrzucić te paczkowane formy, które w teorii są przeznaczone na gulasz (w naszym przypadku w jednym z podejść, takie mięso okazało się twarde i nie zmiękło tak, jak kupione świeżo krojone). Następnie, najlepszy będzie bulion zrobiony przez was samodzielnie, czyli taki domowy rosół, jednak żeby nie był zbyt słony. Jeśli chodzi o wino, to polecam półwytrawne, o małej kwasowości, lekki, ale o wyrazistym smaku. 

Samo wykonanie nie jest trudne, ale efekt zależy od tego jak dobre będą powyższe składniki, więc zachęcam, aby wziąć te wskazówki pod uwagę.




Składniki (5 porcji)
1 kg wołowiny
400g cebuli
olej
1 litr bulionu, najlepiej domowy
200ml czerwonego wina
200ml piwa ciemne, niesłodkie lub ew. jasne
50g zasmażki, usmażonej na brązowo

sól, pieprz 
opc. kminek
1/2 łyżeczki octu balsamicznego

Wołowinę pokroić na kostkę 2x2 cm, przełożyć do miski, nalać trochę oleju, dodać sól, pieprz i wymieszać. Pokroić cebulę na drobną kostkę. Na dużej, mocno rozgrzaną patelnię wrzucić połowę mięsa i podsmażyć, żeby się zbrązowiło. Pod koniec smażenia posypać mąką i smażyć jeszcze chwilkę. Zdjąć z patelni i tak samo usmażyć z drugą partią mięsa. Całość mięsa przełożyć do dużego garnka. Na patelnię po mięsie wlać wino i podgrzewając zeskrobać pozostałości po smażeniu mięsa. Jak się trochę zredukuje, to wlać do mięsa. Na osobnej patelni podsmażyć cebulę na oleju, na złoty kolor. Można ją dłużej potrzymać, żeby się lekko spiekła, ale nie spaliła, co nada ciemniejszą barwę gulaszowi. Wtedy do cebuli dolać 150ml piwa i również zeskrobać przywarte elementy z dna. Całość przelać do garnka z mięsem. Następnie dolać bulion i dusić 40 minut pod przykryciem, a później 40 minut bez pokrywki. Jeśli zbytnio zgęstnieje, to można dolać trochę bulionu. 
Po tym czasie dodajemy szczyptę kminku (opcjonalnie) oraz zasmażkę i gotować jeszcze 5 minut. Doprawić według uznania solą lub pieprzem.


Knedliki drożdżowe (4 podłużne sztuki - można mrozić)
500g mąki pszennej /(lub pół na pół z orkiszową jasną)
2 jajka
300ml mleka, lekko podgrzane
7g drożdży instant 
1 łyżka roztopionego masła
1 łyżeczka cukru
duża szczypta soli

Jajka roztrzepać, zmieszać z resztą składników i zagnieść na miękkie ciasto. Zostawić pod ściereczką do wyrośnięcia na ok. 40 minut do godziny. Podzielić na 4 części i uformować z każdej podłużne knedle na kształt krótkiej bagietki, nie za grube tak o średnicy 4 cm. W dużym garnku zagotować osoloną wodę. Gotować knedle 10-15 minut, pojedynczo lub po dwa, żeby się nie skleiły, zależy od wielkości garnka.Odsączyć z wody. Gotowe knedle najlepiej kroić za pomocą nitki, trzeba ją podłożyć pod spód knedla i zaciągnąć nad nim. Gotowe!



inspiracja przepisem Mateusza Tomaszewskiego



Komentarze

Polecane posty

Copyright © Taniec Smaku