TRYB JASNY/CIEMNY

Gnocchi - ziemniaczane kluski, przepis podstawowy



Kluski mają w Polsce swoje honorowe miejsce. Różne rodzaje, formy podania, gusta. U mnie w domu najczęściej pojawiały się kopytka, które dodatkowo mieszane były z twarogiem, a u innych królowały kluski śląskie, czy pyzy. Jednak czym różnią się włoskie gnocchi od naszych znanych już klusek? W zasadzie to są właśnie kopytka, a różnicą jest ich mniejszy rozmiar i charakterystyczne rowki. Można je wykonać widelcem, spłaszczając lekko kluskę lub kupić specjalną deseczkę z rowkami, do rolowania kawałków na specjalną formę - przy okazji to bardzo odprężające zajęcie :)
Podaję przepis podstawowy na łatwe ziemniaczane kluski, które możecie również zamrozić na później, do podawania z przeróżnymi sosami, oliwą i parmezanem, samym pesto, a może na słodko. Każdy wie, na jakie dodatki do klusek ma ochotę, to instynkt :)

A i kluseczki nie muszą być idealnie zwinięte oraz równe, jak od linijki. Zróbcie je po domowemu, każda może wyglądać inaczej i nic się nie stanie, w gotowaniu ładnie się wyrównują.

Niebawem przepis na mój ulubiony sos do gnocchi.




Składniki:
1kg ziemniaków, mączystych 
250g mąki 
1 jajko
2 łyżeczki soli

Ziemniaki wyszorować, wsadzić w całości ze skórką do garnka i zalać wodą ponad poziom ziemniaków. Gotować pod przykryciem na małym ogniu ok. 40 minut do miękkości, w zależności od wielkości ziemniaków. Odcedzić i odstawić do przestygnięcia.
Gdy ziemniaki będą jeszcze ciepłe, obrać je ze skórki i rozgnieść tłuczkiem do ziemniaków lub najlepiej przecisnąć przez praskę o małych oczkach. Następnie dodać sól, jajko i mąkę porcjami, zagniatając na jednolite ciasto.
Ciasto powinno być plastyczne i nie kleić się do rąk, w razie potrzeby podsypać mąką, ale nie za dużo.

Stolnicę lub blat podsypywać mąką. Podzielić ciasto na kilka części i rolować każdą na cienki wałek o śr. ok 2cm. Następnie pokroić na 1,5 cm kawałki, zależy jakie duże kluski wolicie.
Jeśli macie deskę do rolowania gnocchi, to należy delikatnie zwijać każdy kawałek ciasta na deseczce, najlepiej kciukiem, wystarczy 2 przesunięcia kluski kciukiem po desce.
Jeśli używacie widelca, to kluski lekko naciskać płaską stroną widelca.
W tym momencie, można układać kluski na posypanej mąką desce i zamrozić. Kiedy stwardnieją, przełożyć do pojemnika lub woreczka.*

Gotować partiami, w dużej ilości osolonej wody. Wyjmować kluski z wody zaraz po wypłynięciu na powierzchnię, łyżką cedzakowatą i przekładać na durszlak.


*Gotowanie mrożonych klusek - wkładamy do gotującej się wody, po wypłynięciu odczekać minutę i wyjmować.







Komentarze

Polecane posty

Copyright © Taniec Smaku